Pardubice vezou z hradeckého GPA U15 zlato, stříbro a dva bronzy!

Na žádné velké badmintonové akci v Hradci nesmí chybět Karel Plánička

Turnaj nejvyšší kategorie GPA (pak už je pouze MČR) absolvovala kategorie U15 tento víkend v Hradci Králové. A pardubickým hráčům se mimořádně vydařil. Konkurence z celé České republiky se sjela kompletní, takže žádný zápas nebyl úplně jednoduchý a bylo potřeba bojovat hned od prvních kol. Ale již účast 4 holek (Apolena Bártová, Barča Kulhanková, Déňa Valentová a Anetka Šverclová) a 2 kluků (Vojta Havlíček, Adam Burget) byla úspěchem. 

Anetka si přijela spíše pro zkušenosti. Potřebovala i trochu trpělivosti, protože hrála pouze debl (s domácí Aničkou Kuchovou) na který se dostalo až v podvečer. Los jim přisoudil nasazenou dvojici  Soukupová/Trötzmüllerová [3/4] se kterou prohrály 11 a 10. Snad to holky dobře okoukaly a příště jim to vrátí :). 

V singlech holek se nám tolik nevedlo, navíc los byl opravdu krutý. Apča hned v první kole narazila na nasazenou Sedláčkovou, která nakonec vybojovala bronzovou medaili, a i přes velké úsilí prohrála 21-6, 21-11. Sama moc dobře ví, kde má aktuální rezervy, tak uvidíme, jak se s tím popere do další části sezóny. Barča měla až neuvěřitelnou smůlu na los, který ji ve všech disciplínách poslal hned na nasazenou jedničku Lucku Krulovou. V singlech ještě v prvním kole porazila nepříjemnou Sommerovou 21:8, 21: 15. Pak sehrála hezký zápas i s Luckou, bohužel prohrála 21:8, 21:15. Zápas byl ale více vyrovnaný než jak vypadá skóre, k vidění byly opravdu dlouhé výměny a byl to výkon na hranici jejích možností, za který lze jen pochválit. Lucka pak celý turnaj vyhrála. O trochu méně smůly na los (ale opravdu jen o trochu) měla Déňa, která po prvním vyhraném kole nad Hálkovou, narazila na nasazenou dvojku Benišovou. V prvním setu předvedla statečný a bojovný výkon a chybělo jen trochu štěstí, aby ho vyhrála. Bohužel porážka 22 : 20 s ní trochu otřásla a dál už to tak dobře nešlo. Nakonec z toho byla porážka 22-20, 21-13. Opravdu škoda losu, kdy všechny tři holky hned narazily na pozdější medailistky. 

Vojta měl los vcelku příznivý. Po prvním volném kole porazil v nelehkém zápase Frýdka 21:16 a 21 : 17, aby poté poměřil síly s Patrikem Fucimanem. Byla z toho třísetová bitva, kterou bohužel Vojta prohrál 21 : 16 ve 3. setu. Ale hra byla pěkná, jen se budeme muset zaměřit na slabiny, které se v tomto zápase ukázaly. Nejblíže k medaili měl Adam a byl to asi jeden centimetr :). Los na úvod moc příznivě nevypadal, když jako nasazený 5/8 narazil po dvou vyhraných zápasech hned na jedničku turnaje Simona. Ale Adam se nezalekl a svými milimetrovými dropy neustále deptal svého protihráče. Dokázal se hodně vyhecovat a po prvním vyhraném setu 21 :18, se propacoval ke dvou mečbolů za stavu 20 :18. Bohužel u jedné smeče chyběl kýžený centimentr a nakonec to znamenalo prohraný druhý set. Ten pak poznamenal zbytek zápasu. Simon se uklidnil a dostal ke své velmi kvalitní hře a Adam již nenašel především morální sílu mu vzdorovat a prohrál 21 : 8. Opravdu velká škoda, k velkému překvapení bylo opravdu hodně blízko. Ale na druhou stranu i tato porážka, kterou sledovala skoro celá hala, může Adama postrčit zase o kousek dál.

V singlech se nám bohužel medaile urvat nepodařila, ale vše jsme si vynahradili v párovkách. V deblech se k bronzové medaili prokousaly Adam s Ondrou Šolarem (TJ Montas Hradec Králové), kdy prohráli až v semifinále na tři sety se stříbrnými Srnec/Simon. Obdobně si vedli Vojta s Filipem Jurčou (TJ Lanškroun), kteří v třísetové bitvě v semifinále padli s pozdějšímí vítězi Ickert/Ptáček 21/17 ve třetím setu. 

Barča s Verčou Jarošovou (TJ Montas Hradec Králové) – po prvním vyhraném zápase – sehrála ve čtvrtfinále vyrovnaný zápas s nasazenými jedničkami Krulová/Skařupová, bohužel holky nevyužily setbol ve druhém setu a prohrály ve dvou setech 21 :14, 22 : 20. Ale zápas to byl velice pohledný a kvalitní. Apča s Déňou se pustily do svých soupeřů naplno a zastavit je dokázala až dvojice Koliášová/Osladilová ve finále a ani ta to neměla vůbec jednoduché. Déňa dodávala celé hře důraz a Apča šikovnost. Na to, že spolu holky hrají pouze chvilku bylo to paráda 🙂 a stříbrná medaile byla zaslouženou odměnou. Bohužel v semifinále došlo k nešťastnému zásahu míčkem do oka Ivči Treperové, které tímto přejeme brzké uzdravení.

vítězové mixu Barča Kulhánková a Vojta Havlíček

V mixech jsme měli trojnásobné zastoupení. Dvojicím Déňa/Ondra Šolar i Adam/Apča se podařilo dojít až do čtvrtfinále, kde je zastavili Benišová/Hrazdíra, respektive Simon/Kalkušová. Obě dvojice dokázali “pomstít” Vojta s Barčou, kteří svoji spanilou jízdu dotáhli až do úplného konce a po třísetovém semifinálovém vítězství nad dvojicí Simon/Kalkušová vyhráli i ve finále ve dvou setech nad dvojicí Hrazdíra/Benišová. Celý turnaj oba dva předváděli velice kvalitní hru plnou nasazení a vítězství bylo plně zasloužené.

Rád bych všechny zúčastněné opravdu pochválil a poděkoval za skvělé výkony, čtyři medaile jsem opravdu nečekal. Děkujeme za vzornou reprezentaci oddílu i města a samozřejmě gratulujeme.

FotogalerieVýsledky


Vzhledem k blížícímu se mistrovství Evropy této věkové kategorie a protože se v této kategorii pohybuji skoro každý víkend dovolím si malé osobní ohlédnutí i s malým výhledem :), takže, kdo sázíte, vytáhněte si pero a zápisník :). V holkách je jednoznačnou jedničkou Lucka Krulová, která celý loňský rok kralovala jak v singlech (což potvrdila i zde), tak i v párovkách (tady to bude mít letos trochu těžší) a je určitě škoda, že na ME bude hrát pouze singl. Ve dvouhrách je za Luckou určitě trochu mezera, ale pak zase číhá poměrně dost šikovných hráček: Skařupová, Sedláčková, Špačková, Osladilová, Benišová, Jarošová, Koliášová, Bursová…no uvidíme, kdo se ještě přidá. V dívčích deblech bude určitě na dosavadní královny, Krulová/Skařupová, zle tlačit nově utvořená dvojice Osladilová/Koliášová, která svoji kvalitu ukázala na tomto turnaji. A my doufáme, že jim začnou zatápět také Apča Bártová s Déňou Valentovou a Barča Kulhánková s Verčou Jarošovou. Ale nesmíme zapomínat ani na dvojici Ciróková/Dvořáková nebo Treperová/Sedláčková. U kluků je situace složitější a jasná jednička chybí. Aktuálně ukázal nejlepší formu Honza Ptáček, ale já osobně jsem čekal vítězství Patrika Hrazdíry, který poslední turnaje U17 hraje opravdu moc hezky. Samozřejmě nesmíme zapomínat na Vaška Simona, který je nesmírně šikovný, jen by potřeboval trošku povyrůst 🙂 a doufám, že i náš Vojta Havlíček s Adamem Burgetem budou do konečných výsledků promlouvat čím dál více. Samozřejmě jsou i další výborní hráči, např. Čepela, Fuciman a další, kteří čekají na svoji šanci. V deblech kluků je situace také dost nepřehledná a dvojic, které mohou vítězit je určitě více. Jak aktuální vítězové Ptáček/Ickert, tak finalisté Srnec/Simon a my doufáme, že i semifinalisté Šolar/Burget a Jurča/Havlíček a v závětří číhá např. Hrazdíra/Cirók. V mixech je situace asi nejvíce otevřená. Na tomto turnaji ukázali svoji sílu Barča Kulhánková s Vojtou Havlíčkem, kteří si nejspíše (nechce se mě to počítat 🙂 vybojují postavení českých jedniček, což budou určitě chtít změnit dvojice: Hrazdíra/Benišová, Fuciman/Krulová, Ptáček/Koliášová, Šolar/Valentová, Burget/Bártová, Simon/Kalkušová, Cirók/Ciróková a určitě se najdou i další šikovné páry. V této kategorii je pro mě asi největší překvapení celé nominace na ME, a to dvojice Bursová/Srnec. Tento pár sice vyhrál MČR U13, ale v kategorii, ve které budou reprezentovat Českou republiku, se ani nekvalifikoval na turnaj GPA. Rozhodnutí samozřejmě respektuji a budu doufat, že trenérská dvojice Osičková/Krajča měla šťastnou ruku.

Zde se můžeme podívat, jak se dařilo reprezentantům v domácí konkurenci (řazeno abecedně):
dvouhra dívek: Bursová Barbora – 5.–8. místo, Krulová Lucie – 1. místo
dvouhra chlapců: Ptáček Jan – 1. místo, Simon Václav – 3.–4.
čtyřhra dívek: Koliášová Kateřina/Osladilová Kateřina  – 1. místo
čtyřhra chlapců: Simon Václav/Srnec Adam – 2. místo
smíšená čtyřhra: Bursová Barbora/Srnec Adam – na turnaj se nekvalifikovali, Koliášová Kateřina/Ptáček Jan – 3.–4. místo

Závěrem bych rád popřál všem hodně zdaru na ME ve Francii. MaK.