Hradecký lev

O víkendu 13.–14. 11. 2021 se odehrál 47. ročník turnaje GPB dospělých „O HRADECKÉHO LVA“, kde bojovala spousta našich hráčů o ty nejcennější medaile.

(Ilustrační obrázek, Hradecký lev 2019)

Začneme na úvod mužskou dvouhrou, kde bojovalo o „medaile“ (chléb a diplom) sedm našich hráčů. Prvním zúčastněným hráčem byl singlově marný Michal Hamáček, který změřil síly s Martinem Dostálem, od kterého dostal na čumák ve dvou rychlých setech. Více na sebe upozornil Míša Grund (náš ligový specialista na dvouhry), který si v prvním kole poradil s Martinem Chumchalem. Ve druhém kole se mu postavil do cesty Jan Viktora, kterému Míša dělal velké potíže, avšak ani zkušený kouč Jakub Skřivan nenašel recept, který by přinesl kýžený výsledek pro pardubický oddíl a Míša prohrál v dlouhých třech setech. Již zmíněný Jakub Skřivan se v sobotu nepotkal s nejlepší formou v 1. kole a překvapivě nestačil na Fabiana Šulu z TJ Slovan Vesec. Péťa Janoušek zaváhal v prvním sadě (druhý set 20:22) s Janem Srncem, ale ve třetím setu mu dal jasně najevo, kdo se dostane mezi nejlepších 32 hráčů. Bohužel v boji o nejlepších 16 hráčů mu vystavil stopku Michal Morávek. Nejúspěšnějším singlistou pardubického oddílu se stal Matěj Ehm, který šel do každého zápasu posilněný Ibalginem, díky kterému dokráčel do čtvrtfinále přes Jakuba Mullera a Matěje Rzeplinskeho. V souboji o semifinále dvou nasazených hráčů Matěje Ehma (5/8) a Tadeáše Brázdy (3/4) se po vyrovnaném prvním setu 20:22 nedokázal Matěj vzchopit a ztratil i set druhý. Dalším bojujícím hráčem byl mladý Tomáš Urbanec, který se střetl tváří v tvář se Štěpánem Benírške. Zápas dopadl lépe pro Jihlavského badmintonistu a to poměrem 21:10, 21:16. Posledním zástupcem v této disciplíně byl Vojta Havlíček, který si snadno dokráčel pro vítězství proti Josefu Pleskovi 21:18, 21:15. Ačkoliv mu v druhém kole nepřál los a narazil na nasazenou dvojku Ondřeje Klimeše bojoval o každý bod. Po nervy drásajícím třísetovém zápase odcházel z kurtu poražený (smutněl celý oddíl).

Ve dvouhře žen jsme neměli jedinou zástupkyni, proto tuto disciplínu přeskočíme a podíváme se na pánské čtyřhry. Adam Ehm se svým dlouhodobým deblovým partnerem Jířím Derkou v 1. kole neměli problém přejít přes bye a následně jim ukončil cestu turnajovým pavoukem Marek Bureš s Václavem Podivínem (zápas ztracen až v závěru třetího setu). Michal Hamáček s Jakubem Skřívanem se utkali s Michalem Morávkem a Václavem Palánem, souboj to byl vždy vyrovnaný do přestávky v setu, avšak po přestávce udělali o pár chyb více, a proto byli po zásluze vyřazeni. Nejvýše nasazeným pardubickým párem v pánském deblu byl Tomáš Skála a Matěj Ehm, kteří si nejdříve osahali halu v prvním setu druhého kola, aby následně ve druhém a třetím setu ukázali svoji převahu nad párem Beran, Patera. Poté nastoupili v zápase o semifinále proti libereckému páru Mirko Šída a Ondřej Klimeš, kterým dali svým útočným pojetím hry jasně najevo, že je už nic nezastaví v cestě za medailí a mohli se radovat. Bohužel po této radosti je čekalo zklamání, když v koncovce třetího setu jen o malinkatý kousek nedokázali udolat pražský pár Vít Kulíšek, Matěj Hubáček. Petr Janoušek s Pavlem Maňáskem juniorem využili své formy a prošli pavoukem snadno jako nůž prochází máslem, když vyhráli nejdříve nad Danielem Dvořákem, Janem Rázlem a posléze nad Lukášem Kurzem, Fabiánem Šulou. Až ve čtvrtfinále jejich krasojízdu dokázali zastavit pozdější finalisté Matěj Hubáček, Vít Kulíšek. Poslední nezmíněný pár jsou Marek Aubus, Michal Grund, kteří do toho dali všechno, co mohli, bohužel jejich soupeří měli na své straně více štěstí v koncovce třetího setu a vyhráli 21:18, 15:21, 22:20.

Neuvěřitelné výkony předváděly naše holky v dámské čtyřhře, kdy si Pája Krpatová, Lucka Krpatová došly pro čerstvý chléb a diplom za první místo. Celý turnaj prošly bez zaváhání, pouze ve finále, kde narazily na Káťu Valentovou, Soňu Hořínkovou (TJ Slovan Vesec) se kterými sehrály velmi vyrovnaný zápas bez nevynucených chyb. Skončil velmi těsným výsledkem 21:19, 19:21, 21:19.

Ve smíšené čtyřhře jsme měli hned čtyři čistě pardubické páry. Matěj Ehm, Pája Krpatová jako nasazené jedničky byli favority turnaje. Stalo se něco, co nikdo nečekal! Ve čtvrtfinálovém zápase nestačili na pár P. Synovec a V. Sonnkovou. Celý pardubický oddíl v tu chvíli smutněl. Avšak Adam Ehm, Káťa Valentová to nenechali jen tak a rozhodli se pomstít se. Proto prošli přes řadu soupeřů až dostali šanci vyzvat P. Synovce a V. Sonnkovou, kteří jim ukázali veškeré své dostupné zbraně. Nicméně díky kvalitní nátlakové hře a trpělivosti Káťa s Adamem postoupili do finále. Tam je čekala naše úspěšná dvojice Tomáš Skála, Lucie Krpatová – tato dvojice si chtěla opravdu hodně zahrát, protože každý zápas hrála na tři sety (vyjímaje prvního). Zde je potřeba vyzdvihnout, jak vysokou úroveň finále udrželi oba mixové páry a předvedli pěkné výkony, které je dostali na stupně vítězů. Na závěr zmíníme Michala Hamáčka, Livii Lubinovou, kteří si spolu užili společný čas na kurtu a se svými výkony byli moc spokojeni (i přesto, že v turnaji nezvítězili).